
Bajusszal vagy anélkül
Spiccbotos szerelékek a legnépszerűbb halainkhoz
Vannak helyzetek, amikor mozgatni kell, van, hogy az az eredményes, ha egy picit sem mozdul a csalink. Spiccbothoz állítottunk most össze két különböző úszós szereléket, ponty és kárász horgászatához.
Az egyik legváltozatosabb módszerünk az úszós horgászat, talán a távolsági korlátai miatt egyre kevesebben alkalmazzák. Pedig nagyon sok esetben a lábunktól alig pár méterre kellene keresni a halakat. Persze a halak többsége nem szereti az idegen zajokat, amelyek a partról szűrődnek a vízbe. Azonban vannak olyan zajok, amelyek pont ellenkezőleg, akár csalogatóan hatnak. Ilyen hang lehet például az etetésre szánt gombóc vagy mag vízbe csapódó hangja. Ezekre a hangokra kétségtelenül két halfajunk, a kárász és a ponty reagál a legjobban. Pár alkalom után, pont, mint egy halgazdaságban, már-már követelik az etetést, tolonganak a legfinomabb falatokért.
Kárászozzunk
A kárászok kifogása gyakori pontyhorgászat közben. Van azért pár apró trükk, amivel a kárász horgászatot gyorsítani és eredményesebbé tudjuk tenni. Mivel a kárász szájállása más, mint a pontyé, érdemes elsőnek nem fenéken, hanem fenékre érintően, vagy az felett egy kicsivel felkínálni a csalit (1-3 cm). A kicsi száj miatt a csaliból mindenképpen a kisebbeket kell választanunk, csontkukac helyett pinkit, egész giliszta helyett csak giliszta darabokat. Az ereszték beállítás mikéntje miatt a csalink akarva akaratlanul mozogni fog, vagy a vízmozgástól, vagy, mert egyszerűen picit rángatjuk azt a horgászbottal. A szerelék összeállítása a főzsinórral kezdődik, itt, mivel a kárászozásnál ponty is akadhat a horogra, érdemes nem nagyon lefinomítani (>0,16 mm). Az úszó megválasztása (1. ábra) a módszer miatt itt tömör műanyag, vagy üreges belsejű legyen. Ezekkel az antennákkal tudjuk a csalinkat akár vízközt megtartani. A súlyozást a zsinóron mindenképpen nagyobb darabszámú ólomból készítsük el, a variálhatóság miatt. Az előkezsinórunk legyen lágy, a végére kötött horog pedig apró, de erős, mert a kárászok szája erős és porcos.
Pontyozzunk
A pontyhorgászathoz több nagyszerű úszós módszert és szereléket állítottak már össze. Most a leggyorsabb, s mégis legritkábban használt, a spiccbotos végszereléket mutatjuk be (2. ábra). Azért a spiccbotos ponty horgászatnak vannak halsúly korlátai. Így, ha pontyra akarunk horgászni, érdemes lehet akár a spiccbot két tagjába erős gumit fűzni, és arra kötni a végszerelékünk. A ponty nem az a hal, amelyik könnyen adja fel a szabadságát, a gumizás segít a fárasztásban. A főzsinórnak 0,16 mm-est, de extrém esetben 0,20 mm-est is választhatunk. Az úszó mindenképpen legyen vastag antennás, hogy a fenékre fektetett csali és előke ne húzza a víz alá. A ponty horgászata jellemzően lefektetett előkével, mozdulatlan csalival történik. Az úszót legalább 3db vastag falú szilikonnal rögzítsük a főzsinórra. Az ólmozást a jól ismert módon osszuk kétfelé: fő és jelző ólmozásra. Előbbi lehet a teljes szabad terhelés 4/5-e, ezt a véghuroktól 20-25 cm-re elhúzzuk, a hurokhoz pedig a maradék 3db-ból összeállított jelző ólmozást helyezzük fel. Ha kellően nagy a jelzőólmunk, akkor az úgynevezett emelős kapást (ami a fenékre fektetett előkéknél egyébként gyakori) jól fogja az úszó jelezni. Az előkénket egy mérettel vékonyabb, de strapabíró zsinórból kössük, a horogválasztásnál se szemérmeskedjünk. Érdemes öblös, de a halak védelme érdekében szakáll nélküli, vagy mikrószakállas horgot választani, no12-no8-as méretben.
Infó az antennákról
A horgászúszók érzékenységét az antennák anyaga határozza meg. Érzékenység szempontjából a sorrend: üveg, karbon, nád, tömör műanyag, üreges műanyag, végül a balsafa (az úszó anyagából készítve). A spicc és rakósbotos ponty horgászathoz manapság a zárt, üreges (levegővel teli) antennákat használnak.
Infó:
Manapság, ha kárászról beszélünk, sajnos mindenkinek elsőre az ezüstkárász jut eszébe. Ez a faj nem őshonos hazánkban, más halak telepítésével került a vizeinkbe, és mivel ott jól érzi magát el is szaporodott. A fogására külön szabályok vonatkoznak. A vizeinkbe jelenleg nagyon ritkán fordul elő az őshonos széles kárász, nem fogható különösen veszélyeztetett faj. Néhány zárt vízrendszerben találkozhatunk különleges tenyésztett kárász fajjal, az aranyhallal. A különböző színekben pompázó halak megszínesítik a horgászatot, csak természetes vízrendszerbe ne kerüljenek ki.
Infó:
A ponty a horgászok leggyakoribb célhala. Tenyésztésére, felnevelésre iparágak épültek, és nagyszerű módszereket dolgoztak ki a szakemberek. Nagyon gyorsan növekszik, táplálkozásban nem válogatós. Jól szoktatható. Természetes körülmények között is jó szaporodik. Különböző változatait ismerjük, mind más, egyedi tulajdonsággal rendelkezik. Ilyenek a tükörponty, a nyurga, a ráckevei pikkelyes, az akasztói sziki és sorolhatnánk még. A megfogásukra ezernyi módszer és csali született már, de mindig születnek újak, a régebbeknél eredményesebbek.
Etető tipp:
A ponty és kárász horgászatok alkalmával érdemes tartalmas, nagy szemcsés, sok magot tartalmazó keveréket használni. Ezek a magok nagyon jól helyben tartják a halat, így növelve az esélyt a megfogásra. Ezek a halak jól csalogathatóak, szeretik a finom illatokat és aromákat (pl.: édes, kukoricás, mézes). Nyári időszakban a világossárga, hideg letisztult vízben a sötétebb (barna, szürkésfekete) etetőanyag keveréket részesítsük előnybe.
Kocsis László