
Beszámoló, részvevői szemmel Gentből
Fantasztikus magyar sikerek nyomában a második Feeder Világbajnokságon. Be kell vallanunk, a feeder technika az elmúlt pár évben hatalmas népszerűségre tett szert. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy egyre több horgásznál látni feeder botot a vízparton. Népszerűsége okán idén már másodjára rendeztek ebben a szakágban Világbajnokságot, hatalmas magyar sikerrel! De ne szaladjunk ennyire előre…
Az úszós horgász világversenyeken a magyar csapatok rengeteg kiemelkedő eredményt értek el mind a mai napig, és minden bizonnyal fognak a jövőben is. Ezeken a versenyeken, az induló országok mindig számolnak a magyar csapatokkal, mindig szem előtt tartják tudásunkat. Azonban a feeder szakág eddig nem jelent meg nemzetközi versenyen, az idei volt az első.
Magyarországot, a magyar horgászokat egy 6 fős csapat képviselte 2012-ben a belgiumi Gentben megrendezett Feeder VB-n. A történet azonban még 2011-ben, Tiszakécskén megrendezett Magyar Feeder OB-n kezdődött, az itt elért eredmények alapján, Walter Tamás a feeder szövetségi kapitány felállította az első Magyar Feeder Válogatott keretet (Erdei Attila, Novák János, Döme Gábor, Németh Balázs, Borsos Gábor, Vidó Ferenc, Pesti István, Kálló Kornél, Kocsis László, Sivák Mátyás). A kapitány az egész éves (pontszerző versenyek) munka alapján még decemberben kihirdette a VB utazó keretet: Erdei Attila, Novák János, Döme Gábor, Vidó Ferenc, Sivák Mátyás, tartalék: Németh Balázs. A hat fős csapatot még egy 7 fős stáb kísérte a világversenyre, ahol másik 21 nemzet horgászaival kellett összemérni tudásuk.
A nemzetközi szabályrendszernek megfelelően már ezek az előválogató versenyek is szigorú, de betartható szabályrendszer alapján kerültek megrendezésre.
Infó:
A bajnokságokat két 5 órás fordulóban rendezik meg. Minden országból egy-egy horgász ül egy szektorban, így a pályát általában 5 szektorra osztják. Egy-egy horgászhely 15 méter széles. Az értékelés a két fordulóban elért pontszámok alapján történik. Csapatversenynél a csapattagok minden eredményét összeadva veszik alapul. A szektorban legtöbb halat fogó (grammban mérve) horgász kapja a legkevesebb pontot (1 pont), majd a következő 2 pont, és így tovább. Az a cssapat nyer, akinek a legkevesebb pontja van.
A csapat június 30.-án, szombaton indult távoli horgászvízre. Majd egy napos autóút után a vasárnapot a helyszín megismerésével töltötték. Az érdemi munka hétfőn kezdődött, az első edzésnappal.
Mivel a magyar csapatok már horgásztak a genti evezős pályán, volt némi információ az első horgászat előtt. A pálya két kilométer hosszú, átlag 2 méter mély állóvíz, amit kb. a felénél egy csatorna szel ketté. Halállománya nagy dévérkeszegből, bodorkából, és sügérből tevődik össze. Ezeken a halakon kívül nagyobb pontyok is lakják, de ezek verseny szempontból elhanyagolhatók.
Ahogy teltek az edzésnapok, közeledett a szombat, úgy, lassan de biztosan kezdett körvonalazódni a csapat előtt, hogyan kell majd horgászni a versenyen. Ekkor már látszott, a nagy feeder csapatok (Anglia, Hollandia, Belgium) is felállították a saját taktikájukat. A magyar csapatnak összetett taktikája volt. Kevés alapetetés után a partközeli sávban próbáltak horgászaink bodorkát és sügért fogni. Majd ha a környéken tudtak dévérkeszeget fogni, akkor váltottak a második etetésre, és próbáltak ők is megfogni a kiló feletti példányokból párat. Ahol ez nem működött, ott maradt az apróhal fogás. Ezt a két technikát, a megfelelő ritmusban kellett váltogatni.
![]() |
![]() |
|
Etetőanyagban és csali felhasználásban mutatkoztak különbségek a hazai szokásokhoz képest. Két etetőanyagot találtak eredményesnek az edzésnapok alapján. A partközeli sávot egy fekete bodorkás, aroma és kiegészítő nélküli etetőanyaggal horgászták meg, a távolabbi etetésre a nagydévérnek pedig hallisztes, zöld etetőanyag került a feederkosarakba. Élőanyag felhasználás nagyon összetett volt, három fajta szúnyoglárva mellé kiváló minőségű csontibábbal, közel egy liter gilisztával és kevés fehér csontival és pinkivel (a színezettet a környezetvédők miatt tilos volt használni) készültek horgászaink.
Szombat reggel aztán már mindenki az egyik legfontosabb eseményt várta, az első sorsolást. Ez adott esetben eldöntheti egy-egy csapat végeredményét is. A hét folyamán sikerült feltérképezni, melyek azok a részek, amelyeket lehetőség szerint jó lenne elkerülni. A magyar csapat sorsolása nem alakult szerencsésen, de természetesen, ha nem is vidáman, inkább bizakodva indult az első forduló.
![]() |
|
![]() |
Infó:
Az ötfős horgász csapatot egy 7-10 fős segítő háttér csapat támogatta. A kapitány vezetésével, minden horgász mögött egy-egy segítővel.
A szombati fordulón már az elején látszott, átrendeződtek a viszonyok a pályán. Ahol edzésnapon sok halat lehetett fogni ott versenyen vért izzadva lehetett kapást elérni. Mindenki tette a dolgát a megbeszéltek szerint. A folyamatos információáramlás alapján már sejteni lehetett, előkelő helyen fogja a csapat zárni a fordulót. Így is történt, mindössze 25 pontot gyűjtve, a tavalyi világbajnok Ukrán csapat mögött második helyen várták a folytatást, megelőzve a két nagy esélyest, Hollandiát és Angliát. Az egyéni teljesítményeket figyelembe véve a csapatból Döme Gabi 6 ponttal, Erdei Attila 2 ponttal, Novák Jani 3 ponttal, Vidó Feci 3 ponttal várta a folytatást. A második fordulóra a kapitány döntése alapján, Sivák Matyi helyett a tartalékos, Németh Balázs kapott lehetőséget a horgászatra.
Mindenki már a következő napi sorsolást várta, és bízott benne, hogy az nem lesz ismét balszerencsés. Aztán amikor Walter Tomi megkönnyebbülve szállt ki a kocsiból, tudták, jó helyeket sikerült sorsolni. Azonban azt sejteni lehetett, a pálya tartogathat meglepetéseket is. A több szélső közeli, és halasabb részre húzott hely mégis bizakodásra adott okot. A taktikán a csapat nem változtatott. Nekiszalad tehát a válogatott a végső megmérettetésnek a szemerkélő esőben.
A verseny vége fele már mindenhonnan jött az információ, angol-holland-magyar dobogó várható, de pontosan megjósolni senki nem tudta a végeredményt. Amint véget ért a verseny megkezdődtek a mérések, a rádió folyamatosan forgalmazott. Egyre másra röpködtek a hírek, milyen jó eredményeket sikerült elérni, Erdei Attila megnyerte a szektorát, ezzel összeállt a kép mindenki előtt: Világbajnok lett! Döme Gabi 4 pont, Novák Jani és Németh Balázs 6-6 pont, Vidó Feri 16 pont. Aztán ahogy jöttek a többi csapateredmények, úgy állt össze a kép, bár a Holland csapatot nem sikerült megverni, de az angoloknál kevesebb ponttal zárt a magyar csapat. Világbajnoki ezüstérmesek lettek a legmagasabb rangú feeder versenyen.
Döme Gábor, Erdei Attila, Németh Balázs, Novák János, Sivák Mátyás, Vidó Ferenc alkotta csapat 2012-ben Gent-ben megrendezett Világversenyen a dobogó második fokára állhatott fel. Az aranyérem a Holland, amíg a bronz az Angol csapat nyakába került.
Végeredmény:
1 Hollandia, 53 pont, 52.86kg 192 hal.
2 Magyarország, 58 pont, 52.81kg 385 hal.
3 Anglia, 61 pont, 56.38kg 193 hal.
Walter Tamás, Ambrus Tibor, Döme Gábor, Erdei Attila, Németh Balázs, Novák János, Sivák Mátyás, Vidó Ferenc, és a segítők.
Erdei Attila, a tavalyi Magyar Feeder Bajnok, 2012-ben Világbajnok lett.
Egyéni végeredmény:
1 Erdei Attilla, 3 pont, 18.827kg 67 hal
2 Arnout van der Stadt (Hollandia), 4 pont 14.938kg 30 hal
3 Andrea Caruso (Olaszország), 5 pont, 11.733kg 46 hal
A nagyszerű kezdés hatalmas lendületet adott a csapatnak, és reményeink szerint a magyar feeder versenysportnak is. 2013-ban (már hivatalosan bejelentett) Dél-Afrika ad otthont a Feeder Világbajnokságnak. Alig egy hónap múlva, a Magyar Feeder OB keretein belül, Szegeden a Maty-éri vízen, a legjobb magyar feeder horgászok mérkőznek meg a Bajnoki címért, vele együtt a VB indulás jogáért.