
Busára? Szabályosan?
Ki ne hallott volna már a busáról, erről a brutális, akár 80 kilogrammot is elérő, erőtől duzzadó monstrumról, mely a horgászok balszerencséjére fito- és zooplanktonnal táplálkozik. Óriás példányai gyakorta pergetés közben, "kabátba" külső akadással kerülnek horogra. Talán étkezési szokásai miatt él róla az a tévhit, hogy horoggal, szabályosan, szájba akadva nem igazán fogható, pedig ez nem így van! A következőkben olyan eszközök és praktikák kerülnek bemutatásra, mellyel sikeresen horgászhatunk erre a kitűnő sporthalra.
A magyar leleményesség természetesen a busa horgászatában is megmutatkozik. Külön oldalak, csoportok foglalkoznak a témával. Kicsit kutakodva akár recepteket is találhatunk a megfelelő csalogató anyagokról és azok elkészítéséről. Természetesen nagy titok nincs, a lényeg, hogy apró, a busa táplálékához nagyban hasonló szemcseméretű “részecskékből“ álló sűrű felhőt kell létrehozni és minél tovább fenntartani. Tejporral, különböző tápokkal, finom kolloid jellegű anyagokkal ez házilag is megoldható. Kis távra, akár vízipisztolyból is lőhető a csalogató anyag, de felesleges ezzel bajlódni, mikor az előzőeknél hatékonyabb, kipróbált termékek állnak a horgászok rendelkezésére.
Nincs más teendő, mint a CarpZoom kimondottan a busázás igényeihez fejlesztett, speciális, nagyon finomra őrölt etetőanyag keverékét vízzel, esetleg egy kis édes aromával megbolondítva készre keverni, az etetőanyag prés segítségével tömöríteni, majd a busakosár segítségével felkínálni. A busázó etetőanyag rendkívül gyorsan oldódik, apró szemcséi sokáig lebegnek, ezáltal tartós felhőt képez a horog körül.
A horogra valót nem kell túl bonyolítani: egy könnyű, ugyanakkor erős húsú horgot kell csupán egy darab hungarocell golyóval meglebegtetni a csábító felhőben.
A módszer eredményessége növelhető, ha megkeressük a táplálkozó busa “csordát”. Még kevésbé tapasztalt szem sem fogja eltéveszteni a hatalmas toló hullámokat és a v-alakban szétnyíló víztükröt, az olykor kibukkanó, óriás méretű uszonyokat. Hasznos lehet a helybeliektől is tanácsot kérni, de az előzőekben leírt jelek megléte esetén érdemes egy próbát tenni.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Több szempontból is érdemes megpróbálkozni a busa horgászatával. Mivel egy az őshonos fajokat veszélyeztető, invazív halról van szó, így kifogásával tehermentesítjük a vizet. Tekintsünk rá úgy, mint egy törpeharcsára és megszákolása esetén tekintsünk el a “catch and release” szemlélettől, ezt azért is érdemes megtenni, mert húsa jól elkészítve kiváló, omega-3 zsírsavakban kiemelkedően gazdag. Másfelől igazi sporthal, horgász legyen a talpán, aki megbirkózik egy 30 pluszos óriással. A bemutatott módszerek a megakasztásban segítenek, a többi már az ön erején, ügyességén és kitartásán múlik!
TIPP: nem kell házi praktikákat bevetni, minden elérhető a busa eredményes horgászatához. Nem kell más mind megfelelő etetőanyag, nehezebb vizeken egy kis attractor, busa brikett és pezsgőtabletta valamint tartósan lebegő horog csali.
CarpZoom csapat