
Elfeledett csalik nyomában - A GILISZTA
Nem is oly rég, az egyik leggyakoribb élő csali a könnyen beszerezhető giliszta, pontosabban a földi vagy a trágyagiliszta volt. Mostanában a kényelmes horgászok már nem szánnak időt a szedésre, inkább megveszik dobozban. De itt jön a kérdés, mi van a dobozban? Mit kérhetünk az eladótól…
Közepes méret.
A leggyakoribb a dendró
A laikus horgász nem is tudja, hogy a leggyakrabban a dobozba, a dendrobaena giliszta, röviden a dendró kerül. Ez nem más, mint a Dendrobaena nembe tartozó giliszta-fajok, azaz komposzt giliszták. A horgászati felhasználás mellett elsősorban kertészetekben használják. Sok jó tulajdonságuk mellett a rosszak szinte eltörpülnek. Gyorsan nő, sokáig bírja víz alatt, és a dobozban is jól bírja a szárazságot. Hátránya egyedül, hogy nem hordozza magában az, ami miatt sokan a trágyagilisztát választják. A versenyhorgászatban is ennek a fajtának a nagyobb kiszerelése az elterjedt. Fél illetve egy kilós mennyiséget is tudunk rendelni. Ezeket szövetzsákban, humuszon (milyen meglepő…) szállítják. Ebben a zsákban tud szellőzni a giliszta, viszont éppen ezért ki is száradhat.
- Milyen halra használjuk: ponty, dévérkeszeg, keszegek, kárász, törpeharcsa
- Hogyan tároljuk: dobozban, zsákban hűvös pincehideg helyiségben, fontos hogy jól lezárva.
![]() |
![]() |
Tipp: több horgásznál láttam, hogy fejre fordítva tartja a gilisztás dobozt, majd amikor csalizni kell, azt felnyitva látható az összes. A horgászat alkalmával érdemes, de hosszabb távon nem szabad fejre fordítva tárolni, mert az apró szellőző nyílásokon nem jut át levegő, és a férgek elpusztulnak.
T=trágya, vagyis trágyagiliszta.
![]() |
![]() |
A legfogósabb a trágya
Kétségtelen, hogy a gilisztafajok közül a trágyagiliszta az, amelyiknek a távcsalogató hatása a legjobb. Amikor horoggal megszúrjuk védekezésként egy sárga folyadékot enged ki magából (kivéve, ha a gilisztánkat már sokáig éheztettük, nem friss vagy elöregedett!). Ez a folyadék a vízben oldódva a halaknak pontosan jelzi hol is a csali, és leküzdhetetlen kereső vágyat kelt bennük. Bár ezeknek a gilisztáknak a begyűjtése sokak számára elképzelhetetlen (egy kérődző, tejes marha trágyájában turkálni), mégis ha valahonnan sikerül beszereznünk, akkor a horgászat sikere sokkal biztosabb.
- Milyen halra használjuk: dévérkeszeg, keszegek, bodorka, paduc, márna,
- Hogyan tároljuk: dobozban, száraz hűvös helyen, jól lezárva,
A földi giliszta hatalmas méretre is megnőhet.
A legnagyobb a földi
Ha nincs időnk horgászboltban beszerezni a horgászatra gilisztát, nincs más teendőnk csak a kertben egy árnyékos helyen pár követ felfordítani és összeszedni alóla gyorsan a földigilisztát. Ez a leggyorsabb módszer, de vannak, akik esőzések után gyűjtik a betonról. Vannak, akik a hajnali harmatban szedik össze a horgászatra szánt mennyiséget. Ha sötétben akarjuk őket összeszedni, akkor azt érdemes piros fény mellett tenni, mert az nem érzékelik, és nem húzódnak vissza a földbe. Nagy konkurenciánk a vakond, aminek fő táplálékát ezek a gyűrűs férgek teszik ki. Ezért leleményes horgászok kitaláltak még egy gyűjtési módszert. Az ásót függőlegesen leszúrjuk, és csak rezegtetjük óvatosan, imitálva a táplálék után kutató vakond mozgását. Ilyenkor a giliszták a felszínre menekülnek, ahonnan csak össze kell szednünk.
- Milyen halra használjuk: harcsa, ponty, márna,
- Hogyan tároljuk: vakondtúrásban, jól lezárt, de szellőző edényben, havonta érdemes földet cserélni
Műanyag dobozban papírral lefedve tároljuk az iszapgilisztát.
A legkeményebb az iszap
Az iszapgiliszta talán a legritkábban használt fajunk. Ennek több oka lehet. Felhasználási területe kisebb, mint az előző kettőnek. Megvallom őszintén én még nem használtam. Ez a faj rendkívül erős, sokkal vastagabb bőrű, mint a fajtársai. A horgon sokkal-sokkal tovább bírja. Én még kisebb példányokat nem, csak igazából nagyokkal találkoztam. Több neves szakíró tollából született írásban találkoztam csak eddig a felhasználásról szóló cikkekkel, ezek elsősorban harcsahorgászatok voltak. Esetleg még a dunai márna és ponty horgászatok során lehet hasznunkra.
- Milyen halra használjuk: harcsa, márna, ponty
- Hogyan tároljuk: a saját földjében, jól szellőző fedő alatt (papír, vagy vászonlap)
A vérszívó fajok
Gondoltam írok pár mondatot a piócákról is, de finomszerelékes horgászatban legalább annyira kicsi a felhasználási területük, mint az iszapgilisztáknak. A piócák is a gyűrűs férgek törzsébe tartoznak. Nagyon nehéz megkülönböztetni (még a szakértőknek is) az egyes védett és nem védett fajokat egymástól. Ezért csak a kereskedelemben vásárolt piócát használjuk, ha lehet, akkor a bolti számlát tegyük el!
Tipp2:
Gilisztát nem csak horogra használhatjuk, hanem belevághatjuk az etetőanyagba is. Itt csak arra kell figyelnünk, hogy ne egyszerre az összes gilisztát használjuk fel, hanem folyamatosan, mindig frissen adjuk az etetőanyag keverékhez. Ellenkező esetben az etetőanyagunk felszívja a giliszta darabokból a nedvességet, és nyoma vész.
22. Először tisztítsuk meg a gilisztát.
23.a Majd egy ollóval vágjuk apróbb darabokra.
23.b Rendkívül fogós, távcsali hatású kiegészítő.
Írta és fényképezte:
Kocsis László