
Hogyan tehetjük átmenetileg vízállóvá a PVA hálót?
(és miért is jó ez nekünk?)
Ez a cikk arról szól, hogy milyen egyszerű módszerrel lehet a vizes alapú apró magvakat belerakni a PVA hálóba és persze be is dobni. Mindezt úgy, hogy ne oldja fel a víz a hálót, amíg be nem ért a helyére.
Vizes alapon természetesen a vízben tárolt, vagy abban érlelt magvakat értem, mint például a csemege vagy erjesztett, illetve ízesített kukorica, esetleg kender vagy a tigrismogyoró.
A "titok" nagyon egyszerű, azon alapszik, hogy néhány külföldi horgász (maga az ötlet is onnan jött) megpróbálta a tengerben is bevetni a PVA eszközöket, ám rendre elolvadás nélkül vették ki a szereléket. Némi töprengés után rájöttek a dolog nyitjára, ami a tengervíz sótartalmára vezethető vissza. Na de akkor mi is van? Kérdezheti joggal az olvasó. Hogyan fogom akkor ezt az infót használni? A válasz egyszerű: ha keverünk egy kis maszek „tengervizet" egy kisebb edényben és abba kis időre beletesszük a használni kívánt magvakat, majd a megszokott módon betöltjük a hálóba és bejuttatjuk a vízbe. Ott mindössze 1.5-2 perc alatt a tó vagy folyó vize leoldja a sót a magvak felületéről és a hálóról. Ezután minden a megszokott módon történik, tehát a háló elolvad, és a tartalma elterül a horog körül. Mindössze annyi a lényeg, hogy a magvak külsejét vonja be a sós víz. Tehát nem kell a sózott vízben hosszan tárolni semmit. Elég az egy bedobásra szánt adagot fél-egy percre beletenni.
A hozzávalók: só, víz. Egy bármilyen laposabb edény, amiből könnyedén kiszedhetjük a magvakat. Keverőpálca (mondjuk egy bot) amivel jól elkeverjük. Kísérletező kedv.
Ha megkavarjuk a magokat a vízben, akkor gyorsabban átjárja a sós víz a felületüket és biztosan nem marad sózatlan rész, ami idő előtt oldaná a hálónkat.
Felmerülhet a kérdés, hogy nem zavarja-e a halakat a sótartalom? A rutinosabb horgászok azonban jól tudják, hogy nem! Sőt! A nagyobb testű halak kifejezetten kedvelik. Sok dip és csalogatóanyag is tartalmaz sót. Ráadásul ez a kevés só rögtön a vízbeérkezés után felhígul, eltűnik. Tehát a kétkedőknek sem kell tartani semmitől.
Érdekes, de még azt is kibírja, hogy a már elkészült csomagot beletegyük a sós vízbe, nem oldódik fel.
Ám más a helyzet, ha édesvízbe kerül. Akkor kis idő elteltével máris el kezd olvadni, eredeti funkciója szerint. A bal oldali kép 1 perc, a jobb oldali 2 perc elteltével készült.
Most már nincs más hátra, mint a frissen megszerzett tudásunkat a vízparton tesztelni.
Görbüljön!
Írta és a fényképeket készítette: Antal István