
NANO kosarakkal horgászom
Fagypont körüli vízben sokszor a kevesebb több
Vannak horgászok, akik még a legnagyobb hidegekben sem akasztják fel a szögre feederbotjuk. A fagypont körüli vizekben nem könnyű halat fogni, ehhez ad ez a cikk segítséget.
Ilyenkor a legegyszerűbb, legkönnyebb, legérzékenyebb feeder végszereléket kell elővennünk, hogy valóban eredményesek legyünk. Elegendő egy kis napsütés, egy kis nyílt vízfelület, ami nincs befagyva, és némi helyismeret ahhoz, hogy fogjunk egy pár télen is aktív halat. Mindössze fél kiló, aromás etetőanyag, egy gyűszűnyi kosár, pár szem pinki, és kezdődhet a horgászat vörösszárnyú keszegre.
Scardinius erythrophthalmus
A vörösszárnyú keszeg nagyszerű tanuló hal, sok horgásznak ezek az apró halak voltak az első fogásaik. Táplálkozása szerint nem válogatós, csapatban jár, könnyen lehet belőlük fogni, akár tíz-húsz darabot is. A legtöbb álló, és folyó vizeinkben megtalálhatóak. Sokan, a nagymértékű hasonlóság miatt könnyen összekeverik a bodorkával. Sok esetben ezek a halak együtt mozognak, ezért van, hogy gyakran akár egymás után foghatók.
Halinfó:
A vörösszárnyú keszeg bármily meglepő, de a pontyalakúak rendjébe, ezen belül a pontyfélék családjába tartozó faj. Egyes vidékeken pirosszeműnek, kelének, veresszárnyúnak nevezik. Európa vizeiben őshonos. Minden nagyobb folyó- és állóvízben előfordul, patakokban azért ritkább. Főleg vízinövényekkel (hínárral, esetleg sulyommal) benőtt, iszapos aljú, csendes vizeket kedveli. Magyarországon az álló- és lassú folyású vizekben, csatornákban, holtágakban csapatosan él. Teste zömök, kissé magas, oldalról kicsit lapított, nagy és vastag kerek pikkelyek borítják. Lassan növekedő, kis súlyt elérő halunk. Az első évben 4 cm, a második évben 8 cm, a harmadik évben 14 cm nagyságú. Sok táplálék esetén 30 cm körüli egyedek is előfordulhatnak. Szája felfelé nyíló. A hasúszó első sugarai a hátúszóról húzott merőleges elé esnek, a hasvonal a hasúszók és a farok alatti úszó között éles. Háta egészen grafitszürke, zöldes árnyalattal keverve, oldala sárgás, hasa akár fehér is lehet. Úszói élénkpirosak. Mindenevő faj. Különféle vízinövényeket, törmeléket, férgeket, rovarlárvákat, alsórendű ízeltlábúakat fogyaszt. Fogása nem esik korlátozás alá.
Vörösszárnyú vagy bodorka?
A megkülönböztetése még a gyakorlott horgászoknak is nehézséget jelenthet, hiszen a két hal gyakran összeívik, ezzel hibrid egyedeket hoznak létre. Ezek a hibridek, akár mindkét hal jellemzőit hordozhatják magukkal. A vörösszárnyú keszegnek, a hasúszó és a végbélnyílás között a pikkelyei élt alkotnak, a szemköre narancssárgás, páros úszói pedig vérvörösek. Ami a legjobban megfigyelhető, hogy a hátúszója jóval hátrább állnak, mint a hasúszói.
A szerkó
Ilyenkor nem szabad bonyolítani, nem szabad felesleges alkatrészeket a zsinórra szerelni. Van egy végszerelék, amit minden bizonnyal nevezhetünk a világ legegyszerűbb, legkisebb felszerelés igényű feeder végszerelékének. A duplahurkos összeállítást szerintem sokan ismerik, akik esetleg mégsem, most megismerhetik. A végszerelékhez szükségünk lesz egy előre elkészített előkére, egy feeder kosárra. Szükségünk lehet egy kisebb kézügyességre, de ugye ez a horgászoknak alapvetően megvan. Azzal kezdjük, hogy főzsinórra felhúzzuk a kosarat (jobb kosarak egyből forgóval vannak szerelve), majd készítünk egy hurkot ami kb. 25 cm. Ezt megkötjük, így a főzsinórra már rögzítettük a kosarat, de az előkének kell még egy kb 4-5 cm-es hurkot kötnünk a nagy hurok végére. Ez a csomó lesz az ütköző. Ezen fog megütközni, illetve a nagy hurokban fog futni a kosarunk. A kisebb hurokba csak beleakasztjuk az előkét. Készen is vagyunk!
Tipp:
Ilyenkor még a legérzékenyebb spiccen sem mindig látni a kapást. Ilyenkor a zsinórt hagyjuk lazán, csak engedjük a vízre, és figyeljük mikor feszül meg. Az apró rángatásokat így könnyen észre tudjuk venni.
+infó
Az így elkészített végszerelék az érvényes feeder szabályzat szerint rendezett versenyeken nem használhatóak. A nagy hurokba kötött kosarunk a felső csomónál is megütközik, a szabályzat pedig előírja, hogy a főzsinóron szabadon futónak kell lennie a kosárnak. Versenyekre keressünk más végszerelék összeállítást.
Csalik
Legjobb csali ilyenkor is a szúnyoglárva, sajnos ezekben a hónapokban nem lehetséges a beszerzése, így maradnak az alternatívák, mint a pinki különböző szín variációi (fehér, narancs vagy neon, rózsaszín), esetleg fifi, vagy csali imitációk. Minél mozgékonyabb a horgon a csalink, annál eredményesebbek lehetünk.
Ismered a fifi-t?
A fifi egy különleges lárva. Hasonlít a pinkire, bőre sokkal keményebb, mélybordó színben lehet nagy ritkán kapni. Hűtve igen sokáig eláll. Nagyszerű keszegcsali.
A táp
Minél hidegebb vízben horgászunk, annál több aromát használhatunk. Ilyenkor érdemes nagyon jó minőségű keveréket használni, mindenképpen valamilyen sötét színben. Fél kiló horgászatonként elegendő is. Aromát is használjunk bátran a bekeveréshez, és ha lehet ne a parton, hanem melegebb helyen keverjük meg. Mindenképpen rostáljuk át kis lyukú rostán. Ami fent marad azt akár ki is dobhatjuk. A megfelelően homogén etetőanyagunk fog kellően gyorsan bontani a fenéken. Ha nem lesz benne nagy szemcse gyorsan megtalálják a halak a horogcsalink.
Etető tipp:
A folyékony aromák általában cukor bázissal készülnek, tehát alapvetően édes ízt kölcsönöznek a keverékünknek. Azonban ezek a folyékony aromák a hideg vízben nagyon lassan fejtik ki hatásuk. Használjunk jó minőségű por vagy alkohol bázisú folyékony aromát.
Fagymentesítés
Mint mindig a saját testi épségünk nagyon fontos. Ezért fontos, hogy van pár szabály, amit ilyenkor ildomos betartani. Ezekre a szabályokra, ha már a szabadba megyünk, és ott eltöltünk pár órát, érdemes a szokottnál nagyobb figyelmet szentelni. Mindig rétegesen öltözködjük, ez lehet akár 3-4 réteg is. Lehetőleg a legfelső rétegen ne fújjon át a szél. Használjunk kesztyűt, olyant. Egy vagy két termoszban vigyünk magunkkal forró teát. Lehetőleg legyen nálunk szigetelő ülő alkalmatosság.
Szerelék összeállítás:
Feederkosár: 5-20 g. mindkét végén nyitott típus, 2 vagy 3 soros kivitel
Főzsinór: 0,12-0,13 mm monofil (a fonottat az esetleges fagyveszély miatt érdemes kerülni)
Előke: 0,09-0,11 lágy előkezsinór, 30-50 cm hosszban
Horog: klasszikus round (azaz kerekített) forma, könnyű, vékony anyagból, no. 16-20
Kocsis László