
Pataki portyázó pontyok
Rakós bottal a másfél méteres kristálytiszta vízben - Amint a vizeink átlaghőmérséklete drasztikusan lecsökken a benne élő organizmusok száma is lecsökken, az átlátszósága nagyságrendekkel nő. Ilyenkor a világos rikító etetőanyagok és csalik nem biztos, hogy beváltják a hozzájuk fűzött reményeinket. Két lehetőség közül választhatunk, vagy gyárilag hideg vízre készített etetőanyagokat és csalikat használunk, vagy megszínezzük magunk. A legutóbbi horgászatom alkalmával mindkettőt használtam, mindkettőt eredményesen!
Magyarországot is hívhatnánk nyugodtan az ezer horgászvíz országának, hiszen megannyi szép, de eldugott víz van kicsiny országunkban. Sokan pedig meglepődnének, ha tudnák mennyi hal él ezekben a vizekben.
Ilyen, a külvilágtól már-már eldugott vízre látogattam minap. A rohanó hétköznapokból kiszakadva egy szép délelőttöt szerettem volna eltölteni, persze horgászattal. Dávid barátom már napok óta hívogatott, hogy ha van kedvem egy jót horgászni tartsak vele. A hely neve nem titok, Gaja-patak volt a horgászatunk célja (HOFESZ kezelésében lévő részre). A vízről annyit érdemes tudni, hogy engedélyköteles, ezért a horgászat előtt ezt be kell szerezni. A patak jellegzetessége, hogy átlagosan másfél méter mély, partoldalai náddal erősen benőtt. Medre egyenes, vízinövénnyel kisebb szigetekben lehet csak találkozni. Így novemberben a víz már teljesen letisztult, a növényzete is megritkult.
Barátom elmondása alapján a vízpartot gyalog kell megközelíteni, azért csak a minimális felszerelést készítettem össze. A csípős hajnalok miatt nyolc órára beszéltük meg a találkozót, a meteorológusok is napsütést ígértek. Abban bíztunk, hogy nem kell a vízparton fagyoskodnunk napközben.
A tiszta, lehűlt víz miatt, egy sötét, magas bel-tartalommal rendelkező kimondottan téli etetőanyagot kevertem, de nem a hagyományos módon, hogy a keverék minél előbb kifejtse hatását, pontosan dupla mennyiségű vízzel kevertem el. Az erősen túlvizezett etetőanyagból még pont meggyúrható az apró kupakba való gombóc. Ha kevés etetőanyagot használunk, azt a lehető legpontosabban kell bejuttatni, ezért csak a kupakoló felszerelés jöhetett szóba.
Az etetőanyag összeállítása:
Egész napos horgászatra 1 kg etető, egy doboz kukorica
Így még nem annyira sötét, majd vizezés után
1 kg etetőhöz első lépcsőben 0,7 liter víz kell
Alaposan elkeverjük
Így hagyományos etetőanyagot kapunk
Jöhet még 0,7 liter víz
Majd még egy alapos keverés
Most már megfelelő az állaga
Lenyomkodva hagyjuk a felhasználásig
Az etetésre szánt többi csalit is kipakoltam a ládám hatalmas alsó fiókjából. A kukoricát megfestettem, az élő csalikat is előkészítettem a horgásztara. Minden egyes csalinál nagy hangsúlyt kapott a szín. Az élénksárga kukorica sötétbarna árnyalatot kapott. Az élő csalikból az etetésre csak némi sötét, de még süllyedő báb, valamint pár szál giliszta került, míg az előbbi roppantva, az utóbbit, picit megvágva.
Az összeállításból, legalábbis az etetőanyagtól, hogy a halakat a közelbe csalogassák, kukoricától azt vártam, hogy a vízben élő pontyokat a horgászhelyünkön tartsák, egészen addig, amíg meg nem találják a horoggal bélelt apró kukoricaszemet.
Jó horgászatot!
Írta: Kocsis László