
Wafter frissítés
A horgászatban, mint más bármely más sportban, időről-időre megjelennek olyan újítások, amik alaposan felkavarják az állóvizet! Igaz ez mindenféle horgászmódszerre, így a békés halak megfogását célzó feederes horgászatra is.
Véleményem szerint az utóbbi időkben 3 fontos újítás jelent meg a feederes horgászatban, ami jelentősen átalakította az addig is hatékony, de némileg más alapokon nyugvó method horgászatot.
Az első ilyen újítás a lapos kosarak (flat feeder) megjelenése és elterjedése volt. Ezek a lapos kosarak lehetnek fixen szereltek vagy úgynevezett in-line kivitelűek. Ez utóbbiak közvetlenül a főzsinóron, de szabadon csúszhatnak. Azért írom ezt feltételes módban, mert a legtöbben csekély mozgásteret engedve megütköztetik a csúszóra szerelhető kosarat. Teszik ezt azért, hogy a megiramodó hal, miután lendületet vett, saját magát akassza meg. Lényegében a bojlis szerelékekhez hasonlóan önakasztós szereléket készítenek. A method horgászatban azonban lényegesen kisebb csalikat alkalmazunk, jellemzően jóval kisebb horgokkal, valamint finomabb szerelékkel. Véleményem szerint ilyen feltételek mellett semmi sem indokolja az önakasztós szerelék alkalmazását.
A tömködő szerszám szinte leengedhetetlen kelléke a lapos kosaras method horgászatnak
A feederes, különösen a method feederes pontyhorgászatban a kapást döntően akkor látjuk, amikor a hal már megakasztotta magát. Amikor a ponty megérzi a ”horog ízét” a szájában, automatikusan megindul és csúszó szereléknél is tökéletesen megakasztja magát. Ha ilyen helyzetben nem akad jól a hal, szinte biztos, hogy a horog típusának és méretének változtatásával - esetleg egy szakállas vagy vékonyabb szárú horoggal – vagy a csali méretének variálásával könnyen orvosolni tudjuk a problémát. Az ilyen változtatások mindemellett valószínűleg több kapást is fognak eredményezni.
Ez a szebb példány is csalitüskén felkínált wafter csalit szippantott fel
Abban a helyzetben látom egyedül létjogosultságát a megütköztetett in-line kosár alkalmazásának, ha a halakat csak nagy, 70-80 méter feletti távolságban érjük el. Itt már sokat javíthat a kapások hatékonyságán egy ilyen szerelék. Mielőtt azonban alkalmaznánk, mérlegeljünk. Egye esetlegesen eldobott vagy leszakadt szereléktől a halak csak nagyon nehezen tudnak megszabadulni!
A Carp Zoom in-line method kosarai remek megoldást nyújtanak. ha a lapos kosaras horgászatot választjuk, ráadásul mindezt remek áron. A hagyományos lapos kosár mellett az idei évben megjelent a gubancgátlós kivitel is. Ez első sorban nem a gubancok megelőzését szolgálja, hanem a távoli dobások során segít stabilizálni a kosár repülését.
A megfelelő méretű horog és csalitüske, wafter csalival kombinálva a pontyhorgászat egyik leghatékonyabb megoldása
A következő ilyen jelentős újítás a különböző típusú hajszálelőkék alkalmazása volt. Nem túl meglepő, hogy ezek a szerelési módozatok a bojlis horgászoktól szivárogtak át a finomabb technikát művelők eszköztárába. Az ok egyszerű volt! A kimondottan nagy halak fogására kifejlesztett szerelékben a feederesek is hamar meglátták a fantáziát. Első sorban abban volt kimagasló ez a csalizási mód, hogy a halak figyelmének elaltatásában nyújtott óriási segítséget! Az ügyesen beállított hajszálelőke hossz esetén, a haj szája már csak akkor érinti a horgot, amikor a csali már elég mélyen van a hal szájában. Ekkor pedig elkerülhetetlenül megtörténik az akasztás.
A hajszálelőkés csalizásnál a csalitüskés megoldás, sokkal jobban elterjedt a method horgászatban, mint a bojlizás során. Az ok végtelenül egyszerű, a sokszor nagyméretű és kemény bojlikat igen nehéz lenne feltűzni a tüskére, ráadásul szerelék bevetése során is könnyen leszakadhat a csali. A method horgászatban alkalmazott kisebb és általában puhább csalikkal sokkal könnyebb a csalitüske használata, ráadásul a macerás fűzögetés mellett, igen gyors és egyszerű csalizást tesz lehetővé!
A Carp Zoom csalitüskéje remek megoldást nyújt. Anyaga kellően vastag, ami a száron kialakított ellentétes irányokba álló szakállakkal együtt, még a távoli sobások során is remekül tartja a csalit. A kisebb 6-9 mm-es csalikhoz a 7 mm-es tüskét, a 10-13 mm-es csalikhoz a 10 mm-es kivitelt ajánlom, míg a legnagyobb (15mm) tüskét az ennél nagyobb csalikhoz.
A Carp Zoom csalitüskéi minden féle csalihoz jó választást kínálnak, amire a method horgászat során szükségünk lehet
A következő – és véleményem szerint jelen pillanatig utolsó - nagy újítás a balanszírozott, úgynevezett wafter csalik megjelenése volt. Amikor az eső ilyen csali megjelent a piacon, a legtöbben csak legyintettünk, hogy ez is csak egy újabb csalizópellet lesz. Aztán szépen lassan jöttek a hírek, hogy milyen jó fogásokat adnak ezek a színes golyócskák. Az ügyesebb horgászok hamar rájöttek a csali hatékonyságának titkára. Első ránézésre ez sem különbözött a többi lebegő golyótól: Vízbe dobva azonnal felpattantak a felszínre. Ha azonban megfelelő méretű horoggal és csalitüskével rögzítjük a hajszálelőkére, máris kidomborodik ezen csalik előnyös tulajdonsága. A megfelelő méretű csalitüske-wafter kombinációval, ugyanis balanszírozott csalit hozhatunk létre. Ez a csali az etetőanyag oldódása közben a legjobb helyen, az oldódó etetőanyag tetején fog elhelyezkedni, viszont annyira könnyű lesz, hogy a halszáj legkisebb szippantására is a megfelelő helyre kerül horgunk!
Vajsavas ízükkel és feltűnő színeikkel csábítják kapásra a pontyokat
Az NBC, vagyis vajsavas etetőanyaghoz és etetőanyagra való aromák mellett, megjelentek az igazán feltűnő színekben megjelenő vajsavas wafter csalik is. Az új csalik hatékonyságát, tehát a látvány és az ízek egyaránt fokozzák.
A vajsavas balanszírozott csalik mellett, megjelentek a vajsavas aromák is, amik a reggeli etetőanyag keverésnél, de a kosárra nyomva is alkalmazhatók
Ezek az eszközök, megfelelően alkalmazva, igazán hatékonnyá teszik a fenekezó pontyhorgászatot.
A hatékonysághoz nem férhet kétség!
Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy a következő években mi lesz az a következő újítás, ami újra meg fogja változtatni a feederes horgászattal kapcsolatos elképzeléseinket!
Carp Zoom Feeder Team